Wyzwanie od Tomasza Pintala

Akademia Kleksa w Minecraft

Rozegraj Kleksa w Minecraft

Witajcie! Zapraszam was do wyzwania Akademii Pana Kleksa w świecie gry Minecraft.

Witajcie!

Czy pamiętacie jaką supermoc miał Pan Kleks? Otóż jedną z nich była magiczna przemiana przedmiotów, prawda?

Zachęcam Was do tego, aby wspólnie sprawdzić w jaki sposób następuje taka przemiana przedmiotów dokonywana przez Pana Kleksa. W kilku słowach opowiem wam na czym polega owo wyzwanie, na przykładzie gry w szachy.

Otóż w grze w szachy zawodnicy mają do dyspozycji planszę zwaną szachownicą, bierki, którymi się poruszają według określonych reguły gry (są nimi figury i piony), a dodatkowo każdy z graczy wie co jest celem gry.

Rozegraj Kleksa w Minecraft

Nasze wyzwanie polega na tym, aby stworzyć własną grę w odniesieniu do Akademii Pana Kleksa: taką w jaką chcielibyście sami zagrać albo dać innym możliwość zagrania.

SZACHOWNICA TO PLANSZA, NA KTÓREJ ROZGRYWA SIĘ POJEDYNEK SZACHOWY.

Spróbujcie stworzyć własną planszę, taką jaka wam się podoba. Pamiętajcie, że może być dowolnego kształtu: zarówno kwadratowa, prostokątna czy też na wzór labiryntu a może i drogi, którą trzeba podążać do celu. Sami zdecydujcie o tym jak będzie wyglądać.

W SZACHACH ZAWODNICY GRAJĄ BIERKAMI, KTÓRYMI SĄ FIGURY I PIONY.

Przy tworzeniu własnej gry, sami ustalacie czym będziecie poruszali się po planszy. Do dyspozycji są pionki czy też może inne przedmioty (a może i postacie), którymi będziecie się przemieszczali po waszej planszy.

JAK W KAŻDEJ GRZE, TAK SAMO W SZACHACH MAMY USTALONE ZASADY GRY.

Teraz wasza kolej: ustalcie jakie są zasady gry i spiszcie je w jednym miejscu, aby były dostępne dla każdego, kto chce się ich nauczyć czy też sobie je przypomnieć. Tak więc zapiszcie na tablicach jakie są zasady gry jak też w jaki sposób poruszają się wszystkie wasze obiekty.

NA SAMYM KOŃCU – OCZYWIŚCIE PODOBNIE JAK I W SZACHACH – OKREŚLAMY CEL GRY.

W tym momencie trzeba ustalić cel gry: czy jest nim zbicie odpowiedniej liczby pionków, dojście do konkretnego pola, czy też zdobywanie wiedzy bądź umiejętności a nawet dzielenie się swoimi pomysłami z innymi. Znowu to od was zależy co będzie celem gry.

W tym wyzwaniu gry możecie budować samodzielnie, ale również możecie podzielić się na zespoły i wtedy wspólnie budujcie odpowiednie konstrukcje: każdy z was może być odpowiedzialny za jedną część gry – sami ustalcie w jaki sposób chcecie współpracować i w jakiej roli chcecie się sprawdzić.

Po stworzeniu gry udostępnijcie ją innym i wspólnie bawcie się oraz odkrywajcie ciekawy rzeczy w świecie Minecrafta.

Życzę Wam wszystkim powodzenia i podobnych sukcesów w przemianie jakiej dokonywał Pan Kleks.

Autor wyzwania

Tomasz Pintal
Ambasador EduKleks

Uwielbiam dzielić się swoimi pomysłami i przemyśleniami w przypadku nauki jak i prawidłowego rozwoju. Zależy mi na tym, aby na zajęciach dzieci mogły odkrywać niewidoczne rzeczy, zaś nauczyciele mogli mieli poczucie spełnienia i dobrze wykonanej pracy. Z uwagi na to, że szczególnie pasjonuje mnie matematyka jak i szachy (zajmuję się nimi od kilkunastu lat), więc to właśnie im w największym stopniu poświęcam czas… i stale wymyślam różne pomysły, a potem się nimi dzielę. Robię to na różne sposoby: za pomocą artykułów na blogu, streamowania czy też we współpracy z innymi edukatorami, jako różnego rodzaju wystąpienia w wywiadach online czy też nagrywaniu praktycznych oraz inspirujących pomysłów w formacie krótkich filmów.